W poprzednim wpisie opisałem skutki odkryć, zarówno te pozytywne jak i te negatywne.
Teraz warto wspomnieć o winowajcach, czyli samych odkrywcach, skupimy się na tych najważniejszych w XV i XVI w i ich osiągnięciach:
Bartłomiej Diaz w 1488 r. dotarł do Przylądka Dobrej Nadziei, tj. najdalej na południe wysuniętego fragmentu Afryki.
Vasco da Gama jako pierwszy drogą dookoła Afryki dotarł do Indii w 1498 r.
Krzysztof Kolumb był Włochem w służbie Hiszpanii. Kolumb postanowił dotrzeć do Indii opływając Ziemię dookoła. W pierwszą podróż wyruszył w 1492r. - dotarł do lądu, który uznał za Indie, i jego mieszkańców nazwał Indianami.
Amerigo Vespucci udowodnił, że to nieznany kontynent i nazwał go Nowym Światem (w odróżnieniu od Starego Świata tj, znanych terytoriów Europy, Afryki i Azji) później od jego imienia został nazwany Ameryką.
Ferdynand Magellan był Portugalczykiem w służbie Hiszpanii. Jego kręty żeglowały wzdłuż wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Odnalazł cieśninę przez którą przedostał się na Ocean Spokojny – nazwano ją Cieśniną Magellana. Ferdynand Magellan zginął w potyczce z tubylcami na Filipinach. Do Hiszpanii wrócił tylko jeden okręt – z pięciu które wyruszyły w podróż. Mimo to ekspedycja odbyta w latach 1519-1522 zakończyła się sukcesem – była to pierwsza podróż dookoła świata.