Vive la france!!!...czyli w dzisiejszym wpisie rewolucja francuska, jakie były jej przyczyny?
Wraz z końcem panowania Ludwika XV zakończył się jednak trwający we Francji kilkadziesiąt lat okres dobrobytu. Główną przyczyną pogarszania się sytuacji gospodarczej były powtarzające się co kilka lat niskie plony. Najbardziej katastrofalny był rok 1788. Burze i grad zniszczyły zboża i winnice. Klęski nieurodzaju powodowały spadek dochodów ludności wiejskiej, a wraz z nim obniżenie się popytu na wyroby przemysłowe, co pociągało za sobą spadek produkcji miejskiej i bezrobocie. Jednocześnie następowała zwyżka cen, spowodowana odkryciem złota w Brazylii i zwiększeniem wydobycia srebra. Za wzrastającymi kosztami utrzymania nie nadąży rosnące wolniej wynagrodzenia. W ten sposób poszerzała się sfera ubóstwa i biedy. Systematycznemu pogarszaniu się ulegały również finanse państwowe. Na ich kondycję katastrofalnie wpłynęły wojny z Anglią. W latach osiemdziesiątych XVIII w. zadłużenie państwa było tak duże, że jego obsługa pokrywała ponad 50% dochodów budżetowych.
Przed wybuchem Rewolucji Francja była monarchią absolutną. Władzę sprawował nieudolny król Ludwik XVI z dynastii Burbonów. Społeczeństwo francuskie dzieliło się na trzy stany: duchowieństwo, szlachta i stan trzeci (chłopi i mieszczanie - w tym bardzo zamożna burżuazja). Dochody państwa nie wystarczały na pokrycie kosztów utrzymania dworu i prowadzenia licznych wojen. Król Ludwik XVI zwołał w 1789 r. Stany Generalne, żeby uchwaliły nowe podatki.
Wybuch rewolucji we Francji nastąpił w 1789 r. po zwołaniu Stanów Generalnych. Przedstawiciele stanu trzeciego dążyli do przeprowadzenia reform społecznych i ogłosili się Zgromadzeniem Narodowym. Zgromadzenie Narodowe przekształciło się w Konstytuantę, czyli organ władzy, którego zadaniem było uchwalenie konstytucji.
14 lipca 1789 r. mieszkańcy Paryża zdobyli i zburzyli starą twierdzę pełniącą rolę więzienia – Bastylię. Zdobycie Bastylii uznaje się za początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
W sierpniu 1789 r. Konstytuanta uchwaliła Deklarację praw człowieka i obywatela, która:
a. znosiła podział społeczeństwa na stany,
b. ustanawiała równość wszystkich wobec prawa,
c. przyznawała prawa i wolności: wolność słowa, wolność wyznania, prawo własności, gwarancję nietykalności osobistej i prawo do oporu przeciwko niesprawiedliwości.
We wrześniu 1791 r. została uchwalona konstytucja. Na mocy jej postanowień Francja stała się monarchią konstytucyjną gdzie głową państwa pozostawał król a jego władza była ograniczona przepisami konstytucji. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy:
– władza ustawodawcza należała do Zgromadzenia Prawodawczego
– władzę wykonawczą sprawował król
– Władzę sądowniczą sprawowały niezależne sądy
Konstytucja gwarantowała wszystkie prawa obywatelskie zapisane w Deklaracji praw człowieka i obywatela.