Włócznia Przeznaczenia.
Ostatnio jedna z moich ulubionych uczennic (tak naprawdę uwielbiam wszystkie nasze szkolne dzieciaki, ale Zosię w wyjątkowy sposób) zadała mi pytanie na szkolnym korytarzu : „Co Pan sądzi o włóczni przeznaczenia?”Jak to bywa w takich sytuacjach odpowiedziałem co myślę , ale niczego nie wyjaśniając. Dzisiaj jej Tata zapytał mnie czy rozmawiałem na ten temat z jego córką. Odpowiedziałem jak było, ale uświadomiłem sobie, że tak naprawdę niczego nie wytłumaczyłem. Tak więc Zosiu ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie😊😊
Włócznia Przeznaczenia to mityczna broń, która pojawia się w wielu mitologiach różnych narodów. Może być zarówno symbolem przeznaczenia, jak i narzędziem, które decyduje o losie bohaterów. Włócznia występuje w mitach greckich, rzymskich, nordyckich i słowiańskich jak również w religii chrześcijańskiej. Wyjaśnijmy sobie najpierw co to ogólnie znaczyła nazwa „Włócznia Przeznaczenia”.
W mitologii greckiej włócznia jest narzędziem używanym przez losy, przeznaczenie lub wyroki bogów. Była ona używana do wskazywania wyroków i wywoływania plagi. Może mieć też moc wskazywania przyszłości.
W mitologii rzymskiej włócznia jest narzędziem używanym przez boginię Fortunę. Była ona symbolem szczęścia i pecha.
Mitologia nordycka podaje, że włócznia była narzędziem używanym przez boga Odena, który używał jej do wywoływania plag, aby ukarać ludzi za błędy.
W mitologii słowiańskiej włócznia jest narzędziem używanym przez boginię Przeznaczenia, która decyduje o losie ludzi. Tak więc w każdej z tych mitologii to przede wszystkim „narzędzie” przeznaczenia i losu ludzi czyli nas.
To wyroki bogów które musimy zaakceptować. W chrześcijaństwie ludzie uważają włócznię przeznaczenia za symbol wiary w Boga i w Jego wszechmoc. Jest symbolem tego, że Bóg decyduje o naszym losie i że jesteśmy zobowiązani do posłuszeństwa wobec Jego woli. Wszystko w rękach Boga.
Włócznia przeznaczenia jest również symbolem mądrości i mocy. To symbol naszej wiary w to, że Bóg może nas prowadzić i wspierać w naszych wyborach i decyzjach. Przejdźmy jednak do chrześcijaństwa.
Włócznia, którą przebito bok Chrystusa na krzyżu, to tzw. włócznia Longinusa.
Według tradycji, była to włócznia rzymskiego oficera Longinusa, który przebił bok Chrystusa po Jego śmierci. Włócznia ta stała się jednym z najbardziej symbolicznych symboli w historii chrześcijaństwa.
W średniowieczu włócznia Longinusa stała się także jednym z najbardziej wyrafinowanych symboli wojny świętej. W niektórych kulturach włócznia ta jest czczona jako święte narzędzie, które przyniosło zbawienie ludzkości. Dziś włócznia Longinusa jest często wykorzystywana jako symbol religijny i jest używana w sztuce, architekturze i religijnych rytuałach. To symbol ofiary, którą Chrystus złożył w imię sprawiedliwości. Natomiast włócznia przeznaczenia to symbol wyroku, który został wymierzony Chrystusowi, aby pokonać grzech i uwolnić ludzi od jego skutków. Obie włócznie są symbolem poświęcenia i ofiary Chrystusa. Włócznia Przeznaczenia jest uważana za relikwię Męki Pańskiej.
A teraz Zosiu coś nad czym warto się zastanowić. Bok Chrystusa na krzyżu przebito włócznią pytania która z poniższych jest właśnie tą włócznią? Mamy do czynienia z dwoma.
Pierwotnie włócznia ta miała być przechowywana w Jerozolimie, skąd w VII wieku została przeniesiona do Konstantynopola. W XIII wieku fragment włóczni kupił od cesarza łacińskiego, król Francji Ludwik IX Święty i umieścił w Sainte-Chapelle. Paryska relikwia miała zaginąć podczas rewolucji francuskiej. W 1492 roku sułtan turecki podarował drugą część lancy papieżowi Innocentemu VIII, którą umieszczono w bazylice na Watykanie.
Według tradycji włócznia ta została znaleziona przez Piotra Bartłomieja, uczestnika I krucjaty w kościele św. Piotra w Antiochii. Za jej sprawą miał się dokonać cud i zwycięstwo chrześcijan nad muzułmanami pod murami oblężonego miasta. Obecnie grot włóczni przechowywany jest w złotym relikwiarzu w skarbcu katedralnym w Eczmiadzynie.
To chyba rzeczywiście był "cud" ponieważ wszystkie pozostałe krucjaty zakończyły się totalną klęską.
Proszę jednak zwrócić uwagę: w pierwszym przypadku mówimy o fragmencie lancy (drewniana część włóczni) a w drugim o grocie. Być może, to stanowi całość słynnej Włóczni Przeznaczenia, ale to zostawiam Tobie Zosiu i ewentualnym czytelnikom do własnego rozpatrzenia😊
Zapraszam do dyskusji😊